OGŁOSZENIE
W związku ze zmianą struktury organizacyjnej Działu Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi w Powszechnej Spółdzielni Mieszkaniowej w Chrzanowie informujemy,
iż od 18.11.2024r. wszelkie sprawy dotyczące instalacji centralnego ogrzewania w godzinach pracy Spółdzielni należy zgłaszać do właściwej dla miejsca zamieszkania Administracji Osiedlowej pod niżej wymienionymi numerami telefonów:
- Administracja Osiedla Północ: 32 623 46 79,
- Administracja Osiedla Młodości: 32 623 53 21,
- Administracja Osiedla Trzebińska: 32 623 66 76 wew. 31,
- Administracja Osiedla w Libiążu: 32 627 74 08,
- Administracja Osiedla Widokowe: 32 612 15 08.
Awarie po godzinach pracy Spółdzielni niezmiennie prosimy zgłaszać pod nr telefonu: 32 623 47 54 lub 512 896 672.
Ponadto informujemy, iż nr telefonu do Mistrza Centralnego Ogrzewania tj. 32 623 66 12 wew. 36 zostanie wyłączony
z użytkowania.
Zarząd PSM w Chrzanowie
Chrzanów, dnia 14.11.2024r.
Szczelne okna a wentylacja
Zgodnie z zasadami wymiany stolarki okiennej w PSM wymiana okien przez Spółdzielnię dokonywana jest po ich uprzednim zakwalifikowaniu do wymiany przez komisję z udziałem Inspektora Nadzoru z uprawnieniami budowlanymi. Spółdzielnia dokonuje wymiany okien na zasadzie odtworzenia i tylko okien drewnianych. Montowane obecnie okna standardowe są dużo lepszej jakości jak te, które były montowane na etapie inwestycyjnym. Na pierwszy rzut oka trudno je odróżnić od okien PCV, są precyzyjnie wykonane a powłoki malarskie są gładkie, wyposażone są też w lepsze okucia.
Większość stolarki okiennej występującej w naszych budynkach to okna dwuramowe (rozkręcane). Niektórym użytkownikom mieszkań ta ich cecha nie odpowiada i w związku z tym decydują się na wymianę okien we własnym zakresie zgodnie z zasadami wymiany na jednoramowe z lepszymi okuciami lub też o wyższych współczynnikach izolacyjności cieplnej i ochrony przed hałasem. Pomimo niezgodności z „Zasadami ...” często spotyka się sytuacje wymiany okien we własnym zakresie na okna PCV. Oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo bogata a okna te są często tańsze od drewnianych. Niższa cena, brak konieczności malowania oraz rozkręcania przy ich myciu powoduje, że okna PCV montowane są bez sprawdzenia czy spełniają one wymogi normy wentylacyjnej. Po montażu stolarki PCV cieszy użytkownika wygląd, trwałość i funkcjonalność nowej stolarki. Kłopoty pojawiają się niebawem w postaci zakłóceń w wentylacji naturalnej.
Widocznymi objawami zakłóceń wentylacji wynikającymi ze zbyt szczelnych okien są:
- zaparowane szyby,
- nawiewanie powietrza poprzez kratki wentylacyjne w kuchni lub łazience.
- Pleśń, a następnie grzyb na nadprożach i pod parapetami,
Poza widocznymi występują również niewidoczne skutki braku wentylacji:
- uszczerbek na zdrowiu mieszkańców (bóle głowy, choroby górnych dróg oddechowych i uczulenia),
- destrukcja konstrukcyjnych elementów budynków przez wilgoć.
Nowoczesne okna PCV wyposażone są w funkcję mikrowentylacji, często jednak użytkownik okien nie zna tej funkcji lub o niej zapominając nie korzystają z niej. Okna z mikrowentylacją są nadal oknami szczelnymi i nawet stosowanie mikrowentylacji nie zapewnia wystarczającej ilości powietrza do wentylacji mieszkania a przy użytkowaniu urządzeń gazowych stwarza zagrożenie zatrucia.
Wentylacja grawitacyjna jest naturalnym samoistnym sposobem wymiany powietrza zużytego na świeże i powinna odbywać się bez udziału użytkownika mieszkania. W ten sposób funkcjonowała ona przy starych, często nieszczelnych oknach. Montowane obecnie nowoczesne o wysokiej szczelności okna PCV, ale również drewniane wymagają aktywnych zachowań użytkownika mieszkania, który musi zapewnić dopływ wystarczającej ilości powietrza do mieszkania. Bardzo często użytkownicy nie mają tej świadomości i uważają, że nie po to montowali szczelne okna, aby je celowo rozszczelniać lub pozostawiać je uchylone. Dla bezpieczeństwa niezbędne jest uświadomienie sobie potrzeby bezwzględnej konieczności wentylacji mieszkania i w tym celu korzystanie z mikrowentylacji lub usunięcie części uszczelek oraz uchylanie okien.
Najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa, prawidłowej wentylacji, dobrego funkcjonowania urządzeń gazowych jest stosowanie nawietrzaków. Nawietrzaki to proste urządzenia wprowadzające powietrze do pomieszczeń mieszkalnych. Działają one bez udziału użytkownika. Montowane są w górnej części okna, co powoduje, że zimne powietrze napływa w górnej części pomieszczenia i spływając w dół ogrzewa się do temperatury pokojowej. Mogą być montowane w oknach drewnianych i z PCV. Montaż nawietrzaków możliwy jest również w oknach istniejących.
A.P.